ВІТАЄМО З МАСНИЦЕЮ!

Масниця, або Колодій – прадавнє народне свято, присвячене проводам зими й приходу весни. Масницю прийнято відзначати впродовж усього тижня.

Вона є перехідним святом, дата її святкування змінюється щороку й безпосередньо залежить від Великодня. Традиційно вона відзначається цілий тиждень напередодні Великого посту.
У 2021 році Великий піст у православних християн розпочинається 15 березня, тому перший день Масниці припадає на Міжнародний жіночий день. Таким чином, цього року масничний тиждень триватиме з 8 по 14 березня.

Масниця – стародавнє свято, що збереглося у слов’ян із язичницьких часів, коли звичаї грали важливу роль у житті кожної людини.
Хоча церква додала це свято до свого календаря й наповнила його новими ідеями, проте воно й дотепер зберегло низку ритуалів та обрядів. Так, у християнській традиції масничний тиждень вважається останнім етапом підготовки до Великого посту.

Масниця – гучне, веселе свято зі смачною їжею, музикою, піснями та різноманітними розвагами перед Великим постом.
Одним із обрядових символів свята є велика лялька з соломи – опудало Масниці. Його вдягали у жіночий одяг, як стародавнє і священне божество. І, за традицією, наприкінці масничного тижня спалювали як уособлення зими, щоб розбудити весняну природу і розтопити холодний лід.
Оскільки Масниця припадає на тиждень, що передує Великому посту, в цей час люди мають змогу ласувати смачною й ситною їжею. Головною стравою на Масницю, як відомо, є млинці, які печуть кожного дня з понеділка.

На відміну від багатьох інших свят на масницю не тільки їдять вдома, в сім’ї, а й часто ходять в гості та запрошують гостей до себе.

Кожен день Масниці має свою назву:

  • 1 день – зустріч (існує така приказка «З себе хоч останнє продай, а Масницю добре зустрічай»).
  • 2 день – залицянки (наряджали солом’яну ляльку, возили по селу. Всі в цей день повинні бути святково вбраними).
  • 3 день – лакомка (на стіл господиня ставила сметану та масло, варення та сир і зазивала до себе у гості, щоб пригостити. Гості пригощались і хвалили господиню).
  • 4 день – широкий четвер (в цей день проводились ярмарки, будувалися укріплення зі снігу, великі снігові гірки, проводилися змагання на сніжках).
  • 5 день – тещина вечеря (зяті звали тещ у свій дім і дарували їх, пригощали).
  • 6 день – золовчині посиденьки (золовка – це сестра чоловіка і з нею треба в мирі і ладі жити молодій невістці).
  • 7 день – Прощена неділя (в цей день треба просити пробачення у близьких, рідних, сусідів, знайомих).

Останнім днем Масниці закінчуються весільні неділі, настає час Великого посту.
Отже, в Прощену неділю – кожен має пробачити всім своїм кривдникам та попросити вибачення у всіх рідних знайомих, на що зазвичай прийнято відповідати «Бог простить».
Щиросердно бажає всім добра, злагоди, миру та чистоти власної душі!

З повагою, фракция ВО « Батьківщина»
Дніпропетровської обласної ради
!

Предыдущая запись
ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Следующая запись
На четвертій сесії Дніпропетровської обласної ради…

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Заполните поле
Заполните поле
Пожалуйста, введите корректный адрес email.
Вы должны согласиться с условиями для продолжения

Меню